ZA NAMI V PŁOCKI PIKNIK OLIMPIJSKI


     Dużym powodzeniem cieszył się zorganizowany w dniu 7 maja br. na przystani 140-letniego Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego, po dwuletniej przerwie - V Płocki Piknik Olimpijski. Tradycyjnie impreza odbywa się w kolebce płockich olimpijczyków i jest połączona z otwarciem sezonu wioślarskiego w PTW. W sobotnie, słoneczne przedpołudnie na przystań wioślarzy przybyło ponad 200 osób by spotkać się z okazji "Dni Olimpijczyka" w Płocku. W tym roku była to szczególna okazja, bowiem 50 lat temu, podczas Igrzysk Olimpijskich w Monachium po raz pierwszy na arenach olimpijskich zadebiutowali sportowcy rodem z Płocka. Byli to: wychowanek KS "Masovia" Płock - piłkarz Jerzy Kraska oraz wioślarze: Grzegorz Stellak i Sławomir Maciejowski z Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego. Debiut był udany - złoty medal olimpijski Jerzego Kraski oraz szóste miejsce polskiej ósemki wioślarskiej, w składzie której wiosłowali wychowankowie PTW po 44 latach od startu w Igrzyskach Olimpijskich w Amsterdamie w 1928 roku, były dla obu dyscyplin sportu niezwykłym sukcesem. Były tez inne powody do świętowania. To przede wszystkim jubileusz 140 -lecia działalności Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego, które swój początek bierze od powołanego w 1882 roku w Płocku, z inspiracji Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego - najstarszego polskiego stowarzyszenia sportowego na ziemiach polskich - kółka wioślarskiego pod egzotyczną nazwą "Zulusi". Ponadto - 30-lecie zdobycia przez płockich wioślarzy: Wojciecha Jankowskiego, Tomasza Tomiaka, Jacka Streicha, Michała Cieślaka brązowego medalu podczas Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku oraz 20-lecie działalności Płockiego Klubu Olimpijczyka.
     Na uroczystość przybyli olimpijczycy: Adam Korol, Marian Sypniewski, Jerzy Kraska, Grzegorz Stellak, Michał Cieślak, Sławomir Maciejowski, Bogdan Zalewski oraz Marek Bałdyga. Uroczystość swoją obecnością zaszczycili: Elżbieta Gapińska - posłanka na Sejm RP; Monika Bilińska - z wydziału promocji i sportu UM Płocka, która reprezentowała Prezydenta Miasta - Andrzeja Nowakowskiego; Wioletta Kulpa i Piotr Pius, którzy reprezentowani PKN ORLEN - Głównego Sponsora V Płockiego Pikniku Olimpijskiego. Panie Elżbieta Gapińska i Wioletta Kulpa w swoich wystąpieniach w ciepłych słowach gratulowały jubilatom dotychczasowych osiągnięć i życzyły dalszych, już w najbliższej przyszłości sukcesów sportowych i organizacyjnych. Zebrani z uwagą wysłuchali treści odczytanego przez Panią Monikę Bielińską listu Prezydenta Miasta Płocka, skierowanego do uczestników spotkania a Adam Korol - Prezes Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich - podzielił się swoimi wrażeniami z pierwszego swojego pobytu w Płocku oraz wspomnieniami z olimpijskich torów wioślarskich i współpracy z kolegami-olimpijczykami z PTW. Wszystkim życzył zdrowia i dalszych sukcesów. Przedstawiciel PKOl-u - Marian Sypniewski - uczestnik prawie wszystkich dotychczasowych płockich pikników olimpijskich wręczając medal Polskiego Komitetu Olimpijskiego dla Marka Więcka, płockiego lekarza, w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na niezwykle ważną, szczególnie w okresie po pandemii, rolę służb medycznych w przygotowaniach olimpijskich do najbliższych igrzysk w Paryżu.
     Na piknik przybyli członkowie honorowi PTW oraz Klubu Olimpijczyka, przedstawiciele wielu stowarzyszeń sportowych, społecznych i kulturalnych oraz liczne grono byłych działaczy i zawodników z różnych dyscyplin sportu a także - tradycyjnie już liczna grupa młodzieży szkolnej ze Szkoły Podstawowej Nr 3 i Szkoły Podstawowej w Radzanowie. Z dużym zainteresowaniem i ciekawością wydarzenie śledziła grupa młodzieży wioślarskiej z PTW. Tradycją stały się majowe spotkania na przystani PTW mastersów z Warszawy, Włocławka i Płocka - trzech najstarszych towarzystw wioślarskich w Polsce. Prezes Włodzimierz Majewski z Włocławskiego Towarzystwa Wioślarskiego - zaprzyjaźniony z PTW od 130 lat "sąsiad" - wręczył okazały puchar dla PTW Płock z okazji jubileuszu - 140-lecia działalności.
     Płocki Piknik Olimpijski jest okazją do wręczenia dla zasłużonych ludzi płockiego sportu medali i dyplomów. I tak, srebrny medal "Za zasługi dla polskiego ruchu olimpijskiego" z rąk przedstawiciela Polskiego Komitetu Olimpijskiego otrzymał dr Marek Więcek, wieloletni opiekun medyczny płockich piłkarzy ręcznych, w tym wielu olimpijczyków, którzy reprezentowali w swoim czasie barwy SPR ORLEN Wisła Płock. Adam Korol - czterokrotny mistrz świata i złoty medalista olimpijski w wioślarstwie, aktualnie prezes Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich wręczył medale 100-lecia PZTW dla zasłużonych ludzi płockich wioseł. Medale otrzymali: Michał Cieślak, Bogdan Zalewski, Agnieszka Kruszewska oraz niezwykły promotor sportu w Płocku - Bogdan Wolny. Dyplomy Honorowego Członka Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego otrzymali: Maria Welenc-Dybał, Stanisław Bartkowski i Marek Bartosiak. Tradycyjnie - swoje dyplomy dla zasłużonych ludzi sportu w Płocku przyznaje Płocki Klub Olimpijczyka. W tym roku płoccy olimpijczycy uhonorowali dwie Panie: Małgorzatę Jabłczyńską - Łabińską i Teresę Przybylską-Rutecką oraz Panów: Wojciecha Lewandowskiego, Grzegorza Bora, ks. Wojciecha Góralskiego, Zbigniewa Pawłowskiego, Bogdana Kosza, Mariana Gawinowskiego, Mariana Choczyńskiego i Tadeusza Wiśniewskiego. Dyplomy wręczał Jacek Karolak - prezes Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego.
     W trakcie uroczystości - Ryszard Olczuk zaprezentował "jednodniówkę" pt. "Płoccy sportowcy na olimpijskim szlaku", wydaną z okazji 20-lecia działalności Płockiego Klubu Olimpijczyka. Publikacja jest poświęcona płockim olimpijczykom oraz działalności Klubu w latach 2002 - 2022. Jednodniówkę wydano dzięki dofinansowaniu przez Urząd Miasta Płocka. Część oficjalną zakończył "Apel Olimpijski" odczytany przez olimpijczyka Bogdana Zalewskiego oraz podniesienie bandery Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego na maszt. Tradycyjną, od 1885 roku (pierwsze uroczyste otwarcie sezonu wioślarskiego w Płocku) formułkę "sezon wioślarski w Płockim Towarzystwie Wioślarskim uważam za otwarty" wygłosił prezes Jacek Karolak.
     Uczestnicy V Płockiego Pikniku zostali - z okazji jubileuszy - poczęstowani specjalnym tortem oraz przy pięknej słonecznej pogodzie mogli śledzić regaty na Wiśle z udziałem adeptów wioślarstwa ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego przy Zespole Szkół Technicznych oraz mastersów z Warszawy i Płocka. W głównym biegu ósemek mastersów gospodarze nie byli zbyt gościnni i pokonali ósemkę z Warszawy. Warto dodać, że najstarszy uczestnik tego wyścigu liczył sobie 83 lata... Natomiast o puchary ufundowane przez Klub Olimpijczyka walczyły reprezentacje szkół podstawowych: SP Nr 3 w Płocku ze Szkołą Podstawową w Radzanowie. Konkursy: wiedzy olimpijskiej, przeciąganie liny, biegi wahadłowe, wyścigi na ergometrach wioślarskich były nie tylko namiastką rywalizacji sportowej ale przede wszystkim wspaniałą zabawą na świeżym powietrzu w nadwiślańskiej scenerii i w towarzystwie wielu medalistów igrzysk olimpijskich.


Głównym Sponsorem
V Płockiego Pikniku Olimpijskiego był tradycyjnie
PKN ORLEN.

Organizację imprezy oraz wydanie jednodniówki wspierał Urząd Miasta Płocka.
    O promocję pikniku zadbały płockie media: Katolickie Radio Diecezji Płockiej; Tygodnik Płocki, Gazeta Wyborcza, Płocka Telewizja, PetroNews. Oprawę akustyczną zapewnił Zespół Szkół Technicznych, a imprezę prowadził niezawodny jubilat (30-lecie pracy reporterskiej) Bogdan Wolny.
     Wszystkim, którzy wspierali organizację V Płockiego Pikniku Olimpijskiego i uroczystości otwarcia sezonu wioślarskiego w PTW serdeczne podziękowania składają: Płocki Klub Olimpijczyka i Płockie Towarzystwo.Zdjęcia: Katarzyna Wróbel, Wiktor Pleczyński, Krzysztof Wiśniewski, Bogdan Kosz, Bogdan Wolny© 2024 - PŁOCKI KLUB OLIMPIJCZYKA

Liczba odwiedzin strony: